ygrek2000 ygrek2000
439
BLOG

Kłamstwo Lidii Geringer de Oedenberg

ygrek2000 ygrek2000 Polityka Obserwuj notkę 9

 

W czerwcu 2006 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której przedstawiono Polskę jako kraj nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią. Europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg poparła wówczas tę rezolucję. Teraz tłumaczy się, że "w tekście rezolucji nie wymienia się żadnego państwa tylko naświetla problem". 

 

 

Lidia Geringer de Oedenberg kłamie jak przysłowiowa "bura suka" i każdy to może sprawdzić.
 
Wbrew jej zapewnieniom, w tekście rezolucji którą wtedy poparła, słowo Polska wymieniane jest we wszystkich przypadkach w towarzystwie słowów rasizm, ksenofobia, antysemityzm i homofobia.
Poniżej wybrane fragmenty rezolucji i komuniaktu prasowego Parlamentu Europejskiego.
 
 
Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie
 
Parlament Europejski ,
–   uwzględniając międzynarodowe instrumenty praw człowieka, zakazujące dyskryminacji na tle pochodzenia rasowego lub etnicznego
(...)
mając na uwadze, że w związku z planami przeprowadzenia w Warszawie marszu na rzecz praw osób homoseksualnych od członka partii rządzącej w Polscewyszły wezwania do otwartej przemocy o charakterze homofobicznym,
(...)
 jest poważnie zaniepokojony ogólnym wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce, co jest częściowo wywołane przez takie platformy religijne, jak Radio Maryja, krytykowane także przez Watykan za antysemickie wypowiedzi; uważa, że UE powinna podjąć odpowiednie środki dla wyrażenia swych obaw, a zwłaszcza zajęcia się kwestią udziału w rządzie Ligi Polskich Rodzin, której przywódcy nawołują do nienawiści i przemocy; przypomina Polsceo jej zobowiązaniach w świetle Traktatów, zwłaszcza art. 6 Traktatu UE, oraz o możliwych sankcjach w razie ich niespełnienia; w tym kontekście wzywa rząd Polski do ponownego rozważenia kwestii likwidacji urzędu pełnomocnika ds. równego statusu kobiet i mężczyzn; zwraca się do Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii o przeprowadzenie badania na temat narastającego klimatu nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią i homofobią w Polsce oraz zwraca się do Komisji o sprawdzenie, czy działania i deklaracje polskiego ministra edukacji są zgodne z art. 6 Traktatu UE;
(...)
wyraża ubolewanie, że w kilku państwach członkowskich wzrasta poparcie dla partii ekstremistycznych oraz grup, których program ma wyraźnie ksenofobiczny, rasistowski, antysemicki i homofobiczny charakter, a które w ostatnim czasie znalazły się w polskim rządzie, i podkreśla potrzebę zajęcia się korzeniami tego zjawiska, takimi jak marginalizacja, wykluczenie i bezrobocie
(...)
 
LInk do pełnego tekstu rezolucji:
 
 
Komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego
 
Rezolucja w sprawie nasilenia przemocy powodowanej rasizmem i homofobią w Europie
Wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne - 15-06-2006 - 13:39


Parlament Europejski przyjął, stosunkiem głosów 301 za, 161 przeciw i 102 wstrzymujących się, rezolucję, w której potępia rasistowskie ataki, do jakich doszło w kilku krajach Europy w ostatnich miesiącach. Parlament wyraża równieżzaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce.

Rezolucja wymienia siedem przypadków ataków o podłożu rasistowskim do jakich doszło w Europie od początku tego roku. Wśród nich m.in. zabójstwo czarnoskórej opiekunki i dziecka w Antwerpii, morderstwo 17-letniego chłopca na dworcu centralnym w Brukseli, okrutne tortury i morderstwo transseksualnej Gisberty w portugalskim Oporto oraz napaść na Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, która miała miejsce w Warszawie, oraz "deklaracje jednego z czołowych członków Ligi Polskich Rodzin nawołujące do przemocy wobec społeczności GLBT (ang. gay, lesbian, bisexual, transgender - red.) w związku z marszem tolerancji i równości".

Choć Parlament Europejski odnotował z zadowoleniem "demonstrację na rzecz tolerancji w Polsce, a zwłaszcza ciepłe przyjęcie parady gejowskiej w 2006 r. w Warszawie", to jednak kilkukrotnie wymienia Polskę(obok Belgii, Francji i Niemiec) wśród krajów, które doświadczyły gwałtownych wydarzeń lub zabójstw powodowanych nienawiścią na tle rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu.

Parlament jest poważnie zaniepokojony "ogólnym wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce, co jest częściowo wywołane przez takie platformy religijne, jak Radio Maryja". Rezolucja podkreśla, że za antysemickie wypowiedzi rozgłośnia była krytykowana przez Watykan. Zdaniem posłów UE powinna "zająć się kwestią udziału w rządzie Ligi Polskich Rodzin, której przywódcy nawołują do nienawiści i przemocy". Posłowie chcą, aby Komisja sprawdziła, czy działania i deklaracje polskiego ministra edukacji są zgodne z art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje obywatelom UE ochronę praw człowieka i swobód obywatelskich.

Parlament wyraża ubolewanie, że "w kilku Państwach Członkowskich wzrasta poparcie dla partii ekstremistycznych oraz grup, których program ma wyraźnie ksenofobiczny, rasistowski, antysemicki i homofobiczny charakter, a które w ostatnim czasie znalazły się w polskim rządzie".Posłowie podkreślają potrzebę zajęcia się korzeniami tego zjawiska, takimi jak marginalizacja, wykluczenie i bezrobocie.

Rezolucja przypomina Polsce o jej zobowiązaniach w świetle Traktatów oraz o możliwych sankcjach w razie ich niespełnienia (możliwość zawieszenia prawa głosu w Radzie). Parlament zwraca się do Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii o przeprowadzenie badania "na temat narastającego klimatu nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią i homofobią w Polsce".
(...)

link:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=IM-PRESS&reference=20060608IPR08828&language=PL
 
ygrek2000
O mnie ygrek2000

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka